Oplatí sa 360Hz monitor na hranie?

360Hz monitory posúvajú hranie na inú úroveň. Ale naozaj stoja za tie peniaze? Máme pre vás odpovede v tomto článku.

Autor:Samuel Stewart 10. januára 2022 Stojí za to 360Hz monitor

odpoveď:

Veci nie sú celkom priamočiare – je do toho zapojených veľa ak.

360Hz monitor stojí za to, ak väčšinou hráte rýchle súťažné hry a máte zostavu počítača, ktorá dokáže konzistentne poskytovať aspoň 300 snímok za sekundu.

Zvážte tiež, odkiaľ pochádzate: Ak stále máte 60Hz monitor, určite sa oplatí upgradovať na 360Hz monitor, ak si to môžete dovoliť.

Ale ak už máte 144 Hz alebo 240 Hz monitor, zaobstarať si 360 Hz monitor sa oplatí len vtedy, ak skutočne dokážete rozpoznať malý vizuálny rozdiel.

Ak vám ide predovšetkým o výkon, s najväčšou pravdepodobnosťou ste uvažovali o inovácii na 360Hz herný monitor v momente, keď bol v roku 2020 vydaný prvý 360Hz monitor na svete.

Chápeme to: Monitor ponúkajúci ešte plynulejší herný zážitok ako 144Hz a 240Hz monitory je rozhodne lákavý.

Stojí to však naozaj za to, najmä vzhľadom na jeho vysokú cenu? To závisí od viacerých faktorov. V tomto článku vysvetlíme výhody a nevýhody 360Hz monitora, aby sme vám pomohli zistiť, či sa vám to oplatí.

ObsahŠou

Rýchle osvieženie obnovovacích frekvencií

Obnovovacia frekvencia, meraná v hertzoch (Hz), je počet, koľkokrát monitor prekreslí zobrazený obraz za sekundu. Napríklad 60Hz monitor zobrazuje nový obraz 60-krát za sekundu, čo znamená nový obraz každých 16,67 milisekúnd.

Vysoká obnovovacia frekvencia je prakticky zbytočná, ak chcete počítač používať hlavne na základné úlohy, ako je písanie a prehliadanie internetu.

Ale pri hraní hier na PC je vysoká obnovovacia frekvencia obrovským rozdielom. Umožňuje rýchle prechody medzi obrázkami, čo vám umožňuje rýchlejšie reagovať. To je obzvlášť výhodné, ak väčšinou hráte súťažné strieľačky Counter-Strike: Globálna ofenzíva a Oceňovanie .

Hurá: Výhody 360Hz monitorov

Najlepší herný monitor

Monitor s frekvenciou 360 Hz umožňuje plynulejší herný zážitok, najmä ak väčšinou hráte strieľačky z pohľadu prvej osoby, závodné hry a iné hry s rýchlo sa pohybujúcim obrazom.

Keďže váš monitor obnovuje obraz rýchlejším tempom – každých 2,78 milisekúnd, aby som bol konkrétny – umožňuje vám rýchlejšie reagovať na zmeny, ktoré sa dejú na obrazovke, čo môže potenciálne zlepšiť váš výkon v hrách.

Aj keď sa z vás cez noc nestane špičkový e-športový prehrávač, 360Hz monitor vám dáva výhodu aspoň po hardvérovej stránke.

Ak si chcete kúpiť 360 Hz monitor, pravdepodobne vás veľmi nezaujíma, či dôjde k zníženiu kvality obrazu, pokiaľ získate plynulejší výkon.

Dobrá správa: 360Hz monitory sú už dostupné s IPS panelmi, ktoré ponúkajú lepšie farby a širšie pozorovacie uhly ako TN panely. To znamená, že stále získate dobrú kvalitu obrazu a extrémne vysokú obnovovaciu frekvenciu.

Nie: Nevýhody 360Hz monitorov

Monitor ASUS 360Hz

Bohužiaľ, existuje viac dôvodov, prečo 360Hz monitor nestojí za to pre väčšinu ľudí, dokonca aj pre tých, ktorí majú peniaze na to, aby napálili na najnovšie PC technológie.

Po prvé a predovšetkým, len málo ľudí dokáže skutočne rozoznať rozdiely medzi 144Hz, 240Hz a 360Hz monitormi. Je ľahké vidieť rozdiel, keď upgradujete zo 60Hz monitora, ale nie až tak, ak pochádzate z monitora s už aj tak vysokou obnovovacou frekvenciou.

Tu je príklad: A 240Hz monitor prekreslí obrázok každých 4,17 milisekúnd. To je len rozdiel 1,4 milisekúnd. Pri 144Hz monitore je rozdiel 4,16 milisekúnd.

Áno, tie drobné rozdiely v milisekundách sú veľkou výhodou pre niektorých konkurenčných hráčov. Pre bežného hráča sú však triviálne. Ak nemôžete povedať rozdiel medzi 144Hz a 240Hz , potom je nepravdepodobné, že budete môcť vnímať zvýšenú plynulosť poskytovanú 360Hz monitorom.

Po druhé, musíte mať špecifické herné preferencie a výkonný počítač, aby ste skutočne ocenili, čo prinášajú 360Hz monitory.

Ak väčšinou hráte ťahové RPG, strategické hry a iné pomalé hry, potom je 360Hz monitor len vyhodené peniaze. Je to najvýhodnejšie pre konkurenčné hry, kde je grafika menej dôležitá.

Okrem toho musí byť váš počítač dostatočne výkonný, aby neustále poskytoval aspoň 300 snímok za sekundu. Je zbytočné kupovať 360 Hz monitor, ak váš počítač dokáže sotva dosiahnuť 100 snímok za sekundu v hrách, ktoré bežne hráte.

A napokon, vaše možnosti sú stále obmedzené, ak si chcete kúpiť 360 Hz monitor, nehovoriac o tom, že za jeden budete musieť minúť aspoň 500 dolárov – čo je pre väčšinu ľudí vysoká cena.

Je skvelé, že momentálne dostupné 360Hz monitory sú dostupné s technológiou panelov IPS. Veľkosť obrazovky a možnosti rozlíšenia sú však oveľa obmedzenejšie v porovnaní so 144Hz monitormi, ktoré ponúkajú dobrú rovnováhu medzi kvalitou obrazu, výkonom a cenou.

Mali by ste si kúpiť 360Hz monitor na hranie?

Monitor ASUS PG259QN 360Hz

Ako už bolo spomenuté na začiatku tohto článku, pokiaľ ide o 360Hz monitory, existuje veľa problémov.

Hráte väčšinou súťažné strieľačky a máte dostatočne výkonný počítač na to, aby ste neustále produkovali aspoň 300 snímok za sekundu?

Uprednostňujete rýchlejší výkon pred kvalitou obrazu a nevadí vám míňať veľké peniaze len za displej s rozlíšením 1080p?

Sú vaše oči dostatočne citlivé na to, aby vnímali zvýšenú plynulosť, ktorú ponúkajú monitory s vysokou obnovovacou frekvenciou, aj keď je rozdiel malý?

Ak je vaša odpoveď na všetky otázky áno, potom sa 360Hz monitor určite oplatí kúpiť.

To isté platí, ak vychádzate zo starého 60Hz monitora, ale zvážte 144Hz monitory po prvé, pretože sú lacnejšie a dostupné vo viacerých možnostiach. Ak už máte 240Hz monitor, odporúčame upgrade zatiaľ odložiť, pretože rozdiel je minimálny.

Mohli by sa vám páčiť aj tieto