Oddworld Games v poriadku

Existuje veľa hier Oddworld a každý príbeh je jedinečný. Tu je zoznam všetkých hier Oddworld v chronologickom poradí vydania.

Autor:Justin Fernandez 26. apríla 2021 Oddworld Games v poriadku

The Oddworld franšíza odštartovala v roku 1997 vydaním hry Abe’s Oddysee pre pôvodný PlayStation.

Mal to byť prvý z piatich titulov, ktoré vývojár Oddworld Inhabitants naplánoval pre sériu, ale po vydaní len niekoľkých hier puzzle plošinovka začal upadať do tmy.

Napriek tomu všetkému si Oddworld v priebehu rokov udržal kult, ktorý si rád spomína na hranie oboch záznamov.

V tomto zozname rozoberieme časovú os série a prejdite si každú hru Oddworld v poradí podľa dátumu vydania , počnúc pôvodným Abe’s Oddysee a končiac Oddworld: Soulstorm.

Na konci budeme lepšie rozumieť tomu, ako sa séria časom menila a čo jej tvorcovia plánujú do budúcnosti.

Súvisiace: Najlepšie pripravované exkluzívne produkty PS5 2022 (a ďalšie) Najlepšie pripravované remake hry 2022 (a ďalej) Najlepšie pripravované indie hry 2022 (a ďalej)

ObsahŠou

Oddworld Abeho Oddysee

Oddworld: Abe’s Oddysee

Dátum vydania: 18. september 1997

Platformy: PlayStation, PC, DOS, Game Boy

Ako je popísané v úvode, franšíza Oddworld začína od Abeho Oddysee , 2,5D logická plošinovka, ktorá vám umožní skúmať špinavé podhubie mimozemského sveta a zároveň ovládať Abeho, otroka Mudokonov.

Potom, čo Abe zistí, že jeho a jeho kolegov Mudokonov zabijú Glukkoni v tienistom závode na spracovanie mäsa RuptureFarms, vymyslí plán, ako utiecť a oslobodiť čo najviac Mudokonov.

Hra je kombináciou riešenia hádaniek, plošinoviek a stealth sekvencií. Abe je schopný použiť ovládanie mysle na ovplyvnenie chrochtivých nepriateľov a jeho charizma mu umožňuje presvedčiť ostatných Mudokonov, aby sa pridali k jeho trápeniu.

Hra bola dobre prijatá a kritici okrem dizajnu postavy Abeho chválili aj jej grafiku, animácie a hrateľnosť.

Exodus Oddworld Abeho

Oddworld: Abe's Exodus

Dátum vydania: 17. november 1998

Platformy: PlayStation, PC, Game Boy

Pokračovanie s názvom Abeho exodus vyjde nasledujúci rok v roku 1998 pre PlayStation, neskôr príde na PC a handheldy. Príbeh sa odohráva priamo po udalostiach z prvej hry a Abe v ňom narazí na ďalšiu zlovestnú zápletku.

Glukkoni začali odoberať kosti z pohrebiska Mudokonov a používajú ich na výrobu nového nápoja s názvom Soulstorm Brew. Okrem toho unášali slepých Mudokonov a používali ich ako otrocké práce.

Hrateľnosť bola väčšinou podobná Abe’s Oddysee, ale výrazne ťažila z vylepšení kvality života, ako je napríklad možnosť kedykoľvek rýchlo uložiť.

Vďaka tomu hra zabodovala vysoko a mnohí ju považujú za doteraz najlepší vstup. Pripravovaný titul Oddworld: Soulstorm má byť reimagináciou pôvodného Abe’s Exoddus.

Oddworld Adventures

Oddworld Adventures

Dátum vydania: december 1998

Platformy: Game Boy

Oddworld Adventures bol handheldový titul pre Nintendo Game Boy vydaný v roku 1998. Voľne vychádzal z Abe’s Oddysee, ale kvôli hardvérovým obmedzeniam musel byť v hre zmenšený na jednu oblasť.

Hráči mohli zbierať a hádzať mäso a kamene a komunikovať prostredníctvom spevov, píšťaliek a prdov. Väčšina obsahu príbehu bola z hry vystrihnutá a nahradená premisou zahŕňajúcou Paramoniu a Abeho, ktorí dokončili rôzne skúšky.

Sekcia RuptureFarms bola tiež odstránená spolu s väčšinou NPC, takže zostali len Abe, Big Face a jeden ďalší Mudokon, ktorým spievali heslá.

Oddworld Adventures 2

Oddworld Adventures 2

Dátum vydania: november 1999

Platformy: Game Boy Color

Ďalšia handheld hra bola Oddworld Adventures 2 , ďalšia bočná rolovacia plošinovka založená na druhej hre v sérii, Abe’s Exoddus.

Zatiaľ čo prostredie a príbeh v porovnaní s pôvodnou verziou pre PlayStation stále bledli, vylepšené možnosti Nintendo Game Boy Color viedli k vernejšiemu portu hry.

Podarilo sa zahrnúť niekoľko oblastí a rozšíril sa aj počet Mudokonov, ktorých mohol Abe zachrániť.

Rovnako ako jeho predchodca, Oddworld Adventures 2 umožňuje hráčom zadávať príkazy pomocou aktualizovanej verzie GameSpeak s podrobnejšími možnosťami.

Oddworld Munch's Oddysee

Oddworld: Munch's Oddysee

Dátum vydania: 15. november 2001

Platformy: Xbox

Mýtus Oddworld bol rozšírený v tretej hlavnej hre s názvom Munchovo Oddysee . Hra, ktorá sa odohráva po Abe’s Exoddus, vidí Abeho, ako prichádza na pomoc Munchovi, poslednému Gabbitovi nažive, keď sa snaží zabrániť vyhynutiu svojej rasy.

Výmenou za to Munch ponúkne pomoc Abemu oslobodiť ostatných Mudokonov. Munch's Oddysee bol pôvodne ohlásený pre PlayStation 2, ale nakoniec by sa mal vydať ako originálna exkluzivita pre Xbox.

Hrateľnosť mala podobnú štruktúru ako predchádzajúce tituly Oddworld, ale predstavila nové mimozemské rasy a sily, konkrétne schopnosť prepínať sa medzi Abe a Munchom.

Hra by nakoniec získala zmiešané až priemerné recenzie, pričom kritici by mali problém s jej opakujúcimi sa dizajnmi puzzle a celkovým nedostatkom rozmanitosti.

Oddworld Munch's Oddysee 2003

Oddworld: Munch's Oddysee

Dátum vydania: 24. september 2003

Platformy: Game Boy Advance

O dva roky neskôr vyšla tretia handheldová hra, tentoraz pre Game Boy Advance a pod rovnakým názvom ako konzolová verzia.

Rovnako ako jeho predchodcovia, ručný port z Munchovo Oddysee obsahoval podstatne menej príbehu a herného obsahu.

A ako je to v prípade väčšiny vreckových portov konzolových hier, verzia GBA Munch's Oddysee získala väčšinou negatívne recenzie, a to napriek svojim technickým vylepšeniam oproti predchádzajúcim portom Game Boy.

Oddworld Stranger’s Wrath

Oddworld: Stranger’s Wrath

Dátum vydania: 25. januára 2005

Platformy: Xbox

Pre svoju ďalšiu hru Oddworld Inhabitants nabrali veci novým smerom, odklonili sa od puzzle plošinovky k akčnejšej adventúre s mechanikou streľby. Oddworld: Stranger’s Wrath .

V ňom hráte za neslávne známeho lovca odmien s názvom Cudzinec, ktorý vystopuje hľadaných zločincov a zbiera odmeny za každú z ich hláv.

Bola to prvá hra Oddworld, ktorá obsahovala pohľady z pohľadu prvej aj tretej osoby. To vám umožnilo hrať hru ako pohlcujúcu strieľačku z pohľadu prvej osoby alebo tradičnú akčnú adventúru z pohľadu tretej osoby.

Hoci Stranger's Wrath získal pomerne pozitívne recenzie, nepredalo sa veľa kópií. V dôsledku toho sa najčastejšie uvádza ako dôvod, prečo bola séria prerušená.

Oddworld New ‚n‘ Tasty

Oddworld: New ‚n‘ Tasty

Dátum vydania: 22. júla 2014

Platformy: PS4, PS3, PS Vita, PC, Xbox One, Wii U

Vydané v roku 2014, Oddworld: New ‚n‘ Tasty je komplexný remake prvej hry zo série, Abe’s Oddysee, a bol vyvinutý spoločnosťou Just Add Water.

Obsahuje úplne prerobené prostriedky vrátane plne 3D grafiky, množstva herných vylepšení a novej možnosti obtiažnosti.

Okrem toho remake zahŕňal ďalšie tajomstvá, ktoré bolo potrebné nájsť, nové dizajny puzzle a menšie úpravy Abeho vzhľadu. New ‚n‘ Tasty bolo dobre prijaté a mnohí ho považovali za jeden z najlepších remakov všetkých čias.

Oddworld Soulstorm

Oddworld: Soulstorm

Dátum vydania: 6. apríla 2021

Platformy: PS4, PS5, PC, Xbox One

Konečne sme sa dostali k najnovšiemu príspevku v seriáli, Oddworld: Soulstorm , vydaný v roku 2021 ako časovaná exkluzivita pre konzoly PS4 a PS5.

Rovnako ako jej predchodca, hra je remake skoršieho vstupu do série, Abe’s Exoddus; v ňom hráte za Abeho, ktorý vedie vzburu Mudokonov proti Glukkonom.

Soulstorm si zachováva 2,5D bočnú rolovaciu prezentáciu a platformovú hrateľnosť, ktorou je séria známa, a zároveň predstavuje novú hernú mechaniku, konkrétne nový systém rabovania a tvorby, ktorý Abeovi umožňuje vyrábať prispôsobiteľné zbrane.

Hra získala zmiešané recenzie, pričom kritici chvália vylepšenia ovládania pohybu a zároveň majú problém s neohrabaným dizajnom svojho inventárneho systému.

Mohli by sa vám páčiť aj tieto