Najlepšie pákové ovládače HOTAS (recenzie z roku 2022)

Urobili sme domácu úlohu a objavili sme najlepšie pákové ovládače HOTAS. Tu sú všetky spolu s recenziami každého joysticku.

Autor:Rose Mattise 4. januára 2022 Najlepšie HOTAS joysticky

Joystick HOTAS je a hracie zariadenie ktorý je navrhnutý tak, aby mal ovládacie prvky, tlačidlá a ďalšie funkcie na jednom mieste: na joysticku. Tieto zariadenia dobre fungujú s určitými typmi videohier, ako sú závodné hry, letecké simulátory a iné žánre vozidiel.

Aj keď na hranie hry zvyčajne nie je potrebný joystick HOTAS, môžu byť vynikajúce na prehĺbenie ponorenia hráča do hry a zlepšenie jeho zábavy. Fungujú ako rôzne periférie pre PC a konzoly, podobne ako existujú volanty pre závodné hry.

Keďže dopyt po joystickoch HOTAS je v porovnaní s inými periférnymi zariadeniami pomerne malý, nie je z čoho vyberať. To však neznamená, že nie sú na výber žiadne možnosti – ani zďaleka nie. Na trhu existuje niekoľko možností pre joysticky HOTAS, ktoré si užije každý fanatik do leteckých simulátorov.

V tomto sprievodcovi nákupom vás prevedieme niektorými z najlepších joystickov HOTAS na dnešnom trhu. Koniec koncov, s takýmto špecializovaným produktom budú existovať možnosti, ktoré sú spoľahlivé, a budú aj iné, ktoré sú lacné a neoplatí sa ich kupovať.

Prevedieme vás výhodami a nevýhodami každej možnosti, aby ste sa pred kúpou mohli rozhodnúť čo najlepšie.

Predchádzajúce

Thrustmaster T16000M FCS

Thrustmaster T16000m Fcs
 • Dobrá hodnota
 • Dobrá funkčnosť
Pozri Cena

Logitech G X52

Logitech G X52
 • Dobrá hodnota
 • Dobrá funkčnosť
Pozri Cena

Thrustmaster T-Flight HOTAS X

Thrustmaster T Flight Hotas X Design
 • Výborná hodnota
 • Skvelé pre začiatočníkov
Pozri Cena Ďalšie

ObsahŠou

Čo znamená HOTAS?

Najlepší Hotas Joystick

HOTAS je skratka, ktorá znamená Hands On Throttle-And-Stick. Ide o dizajn škrtiacej klapky, ktorý bol implementovaný tak, aby piloti nemuseli zložiť ruky z škrtiacej klapky, aby dosiahli ovládanie. Táto konštrukčná voľba umožňuje pilotom držať ruky tam, kde potrebujú, a odvtedy bola implementovaná do podobných situácií, ako sú volanty na pretekárskych autách.

Joystick HOTAS ako taký sleduje rovnakú filozofiu. Namiesto jedného joysticku určeného iba na riadenie má joystick HOTAS aj ovládacie prvky, tlačidlá a spínače na samotných joystickoch. Týmto spôsobom môžu hráči dosiahnuť viac ovládacích prvkov bez toho, aby museli zložiť ruky z joysticku.

Vysvetlenie funkčnosti

HOTAS joysticky sa štandardne dodávajú s niekoľkými rôznymi funkciami, vďaka ktorým sú lepšie ako hranie na klávesnici a myši. Zatiaľ čo hlavnou výhodou je použitie samotného joysticku, HOTAS joystick ponúka aj viac pohybov v 3D priestore, než dokáže zvládnuť väčšina iných médií.

V skutočnom živote sa lietadlo okrem bežných pohybov dopredu, dozadu, hore, dole a do strán v 3D priestore nakláňa, valí a vybočuje. Vďaka joysticku, ktorý dokáže zvládnuť tieto pohyby, je zážitok pútavejší a zároveň pomáha zvyšovať úroveň zručností hráčov.

Funkcionalitu joysticku rozširujú aj ďalšie tlačidlá, ako aj modifikátory tlačidiel. Koniec koncov, ak vaše lietadlo alebo vesmírna loď bude v hre, ktorú sa rozhodnete hrať, strieľať rôznymi zbraňami, budete na to potrebovať aj ovládacie prvky. To isté platí pre akékoľvek iné neštandardné manévre, ktoré by ste mohli chcieť spustiť z joysticku.

Na druhej strane HATs sú jedinečným pojmom, ktorý sa vzťahuje na schopnosť získať pohľad tretej osoby na lietadlo, ktoré ovládate. Keďže väčšina hier v štýle simulátorov umiestňuje hráča do kokpitu, špeciálne tlačidlo na sledovanie okolia je užitočné aj oceňované.

Thrustmaster T16000m Fcs

Thrustmaster T16000M FCS

Funkcie: 16 tlačidiel, 5 osí, 8 HAT

Pozri Cena

Výhody:

 • Atraktívne jednoduché
 • Plne vybavený
 • Lacné

Nevýhody:

 • Všetko plastové
 • Náchylné na unášanie alebo lámanie
 • Nedostatok prispôsobiteľných farieb

The Thrustmaster T16000M FCS je jednou z prémiových položiek v rade joystickov. Pokiaľ ide o cenu, Thrustmaster T16000M je na nízkej-strednej strane, ale nechýbajú mu ani funkcie. Tento joystick HOTAS so 16 tlačidlami, plnými piatimi osami a 8-smerovým HAT prepínačom ponúka vynikajúcu funkčnosť v lacnom balení.

Voči modelu by sa však dalo vzniesť viacero námietok. Jeho farebná schéma je napríklad uzamknutá do oranžovej a čiernej a nie je prispôsobiteľná. Avšak v cenovom bode, ktorý zaberá, je to malá cena, ktorú treba zaplatiť.

V každom prípade, aj keď je oranžovo-čierna farebná schéma nezmeniteľná, nie je príťažlivá. Farby sú pridané jemne a hoci palubné svetlá môžu využívať niektoré možnosti prispôsobenia, v tejto cenovej hladine vám nebude veľa chýbať.

Obe polovice samotného joysticku sú celé vyrobené z plastu. Aj keď to v týchto joystickoch nie je nezvyčajné, niektoré kovové aspekty určite spôsobujú, že nastavenie je robustnejšie (a kvalitnejšie). Ako už bolo povedané, tlačidlá a svetlá sú atraktívne navrhnuté a vôbec to nevyzerá ako low-end joystick.

Dizajn Thrustmaster T16000m Fcs

Bohužiaľ, keďže mnohé mechanické predmety sú náchylné na to, Thrustmaster T16000M sa niekedy môže stať obeťou driftu joysticku a inej dlhodobej únavy – menovite pri ovládaní osi Z. To je však niečo, čo sa časom môže stať prakticky s akýmkoľvek joystickom.

Celkovo sa Thrustmaster T16000M FCS javí ako všestranná spoľahlivá možnosť nákupu, bez problémov s kontrolou kvality. Je to vynikajúci vstup do strednej úrovne pre nadšencov simulátorov, a hoci to nie je niečo, čo vydrží celý život, svoju prácu zvládne.

Thrustmaster T Flight Hotas X

Thrustmaster T-Flight HOTAS X

Funkcie: 12 tlačidiel, 5 osí, 1 HAT

Pozri Cena

Výhody:

 • Mimoriadne lacné
 • Vstupný model
 • Slušný sortiment funkcií

Nevýhody:

 • Vyzerá a pôsobí lacno
 • Chýbajúce gombíky
 • Nepohodlné umiestnenie kábla

The Thrustmaster T-Flight HOTAS X je náš rozpočtový prírastok do tohto zoznamu joysticku a skutočne vyjadruje tento výraz lacno do nového svetla. Aj keď skutočne nemôžete poraziť cenu tejto jednotky, táto cena sa, žiaľ, prejavuje v mnohých aspektoch dizajnu. Súprava joysticku vyzerá skôr ako detská hračka než ako herná periféria pre dospelých, ale je robí dokončiť prácu.

Napriek tomu, že ide o rozpočtovú možnosť, T-Flight má prekvapivé množstvo. Ovládače majú napríklad širšie úchopy ako bežne, čo ocenia hráči s väčšími rukami.

Dodáva sa tiež s malým interným pamäťovým modulom, ktorý uloží všetky vlastné zmeny mapovania, ktoré vykonáte. Pri inštalácii nového softvéru týmto spôsobom sa nebudete musieť obávať straty vlastných máp.

Zatiaľ čo 12 tlačidiel je minimálna položka v našom zozname, neznamená to, že by sa táto jednotka mala podceňovať. Nemá žiadne ozdoby, svetlá ani ozdoby, ale svoju prácu zvládne. Táto jednotka však nie je vhodná pre tých, ktorí hľadajú niečo so všetkými zvončekmi a píšťalkami.

Thrustmaster T Flight Hotas X Design

Ani my nie sme fanúšikom celoplastového štýlu tohto modelu, no nemôžeme poprieť, že ide o neuveriteľnú úsporu nákladov. V porovnaní s Thrustmaster Warthog, ktorý váži takmer desaťkrát viac ako táto jednotka, plast vyzerá ako požehnanie .

Bohužiaľ, táto jednotka má jeden archaický vtip, ktorý sa nám javil ako nepríjemný: zatiaľ čo dve polovice jednotky sa dokážu oddeliť, sú spojené káblom namiesto toho, aby fungovali pomocou samostatných káblov USB.

Zatiaľ čo niektorí používatelia môžu túto funkciu dokonca oceniť, pretože uvoľňuje USB slot, oveľa viac bude otravovať ďalší kábel položený na ich stoloch. Určite áno.

Logitech G X52

Logitech G X52

Funkcie: 19 tlačidiel, 7 osí, 3 HAT

Pozri Cena

Výhody:

 • Atraktívne a futuristicky vyzerajúce
 • Plne vybavený
 • Pevný a spoľahlivý

Nevýhody:

 • Unavený dizajn
 • Starý

The Logitech G X52 je starší model joysticku HOTAS, ktorý je však stále vychytávkou. Aj keď sa medzičasom objavil jeho nástupca X55, X52 je stále kandidátom na našom zozname joystickov. Je to preto, že má stále množstvo užitočných prvkov, atraktívny štýl a prekvapivé množstvo funkcií.

Aj keď G X52 nie je predchodcom tohto zoznamu, pokiaľ ide o tlačidlá a funkcie, určite spája niekoľko ďalších položiek, pretože má solídne množstvo. Aj keď je to v súčasnosti starší model, X52 bol vo svojej dobe skutočne špičkový, a preto je stále aktuálny aj teraz.

Z hľadiska sfarbenia by X52 mohla byť horšia. Strieborná farebná schéma X52 je atraktívna, aj keď mierne zastaraná. Ak je na vás strieborný vzhľad priveľa, a pro verziu X52 je k dispozícii v čiernej farbe, ale zdá sa, že je náchylný na viac problémov ako štandardný X52.

Dizajn Logitech G X52

Ak vám nevadí investovať do technológie, ktorá je už niekoľko rokov stará, X52 vás nesklame. Jednotka je pevná a spoľahlivá a prichádza s množstvom prispôsobiteľných funkcií, ktoré hráčom uľahčia život (žiaľ, ľahké prispôsobenie nie je jednou z týchto funkcií, ale nemôžete ich vyhrať všetky).

Jednou z týchto funkcií je nastaviteľná spúšť, ktorej pohyb môžete viac či menej sťažiť podľa svojich predstáv. Spúšť má na doske aj zarážky, ktoré sú potrebné pre určité hry. Pre ostatných sú však odnímateľné.

Thrustmaster Hotas Warthog

Thrustmaster HOTAS Warthog

Funkcie: 19 tlačidiel, 8 HAT, bez osi Z

Pozri Cena

Výhody:

 • Mimoriadne cool
 • Pevné a dlhotrvajúce
 • Presné do života

Nevýhody:

 • Smiešne drahé
 • Chýba os Z

The Thrustmaster HOTAS Warthog je beštia z joysticku, ktorý prináša na stôl všetko, vrátane kuchynského drezu. Podľa Thrustmastera je Warthog oficiálnou replikou lietadla A-10C amerického letectva. Vďaka tomu je spomedzi uchádzačov v tomto zozname zďaleka najrealistickejší.

Aby sa pridal na jeho realističnosti, Warthog je vyrobený prevažne z kovu, ktorý kopíruje to, čo by pilot cítil v skutočnom lietadle. Ako taký je veľmi ťažký . Ak si chcete vziať svoju súpravu joysticku so sebou, keď cestujete alebo niečo podobné, toto nie je joystick pre vás!

Materiály a realizmus, ktoré prichádzajú s Warthog, majú svoju cenu. Ako sme už spomenuli, Warthog je takmer desaťkrát cena Thrustmaster T-Flight HOTAS X. Skutočným nadšencom, zberateľom a ľuďom, ktorí hľadajú joystick s dlhou životnosťou, však táto cena bude stačiť.

Dizajn Thrustmaster Hotas Warthog

Warthog je predovšetkým obyčajný v pohode hľadiac. Keďže bol modelovaný podľa skutočného lietadla, vyzerá ako niečo priamo zo simulácií, s ktorými ho budete používať. To môže byť kľúčom k zvýšeniu pohltenia niektorých hráčov, zatiaľ čo iní môžu oceniť pozornosť venovanú detailom na jednotke.

Warthog však prichádza s jednou jasnou konštrukčnou chybou: neprichádza so žiadnou akciovou funkciou pre pohyb na osi Z. Pri väčšine joystickov otočíte joystickom, aby ste dosiahli tento pohyb, ale pretože Warthog je vymodelovaný podľa skutočného kokpitu, páka sa nemôže krútiť. Preto budete musieť namapovať akékoľvek pohyby Z na tlačidlo, čo môže byť pre niektorých používateľov neprirodzené.

Logitech G X56

Logitech G X56

Funkcie: 31 tlačidiel, 13 osí, 5 HAT

Pozri Cena

Výhody:

 • Veľmi atraktívny
 • Veľa tlačidiel
 • Možnosti prispôsobenia RGB

Nevýhody:

 • Veľmi atraktívny
 • Veľa tlačidiel
 • Možnosti prispôsobenia RGB

Logitech G X56 je nástupcom X52, na ktorý sme sa pozreli skôr v tomto článku. X56 vyzerá veľmi odlišne ako X52, majú však veľmi málo podobnosti. Okrem toho sa X56 môže pochváliť ohromnými 31 programovateľnými tlačidlami a 13 osami – číslami, ktoré vyhodia z vody všetkých našich ostatných účastníkov.

Okrem toho je X52 ďalším skvelo vyzerajúcim účastníkom tohto zoznamu joystickov. Aj keď z estetického hľadiska vyzerá podobne ako väčšina ostatných joystickov HOTAS, má funkciu RBG – konečne! Prepínače, tlačidlá a škrtiace klapky na jednotke sú tiež lesklé a presné, čo rozhodne zvyšuje chladivý faktor jednotky.

Bohužiaľ sa zdá, že X56 trpí niekoľkými problémami s kontrolou kvality, ako sú aj niektoré ďalšie položky v našom zozname. Našťastie je však zákaznícka podpora spoločnosti Logitech vo všeobecnosti vynikajúca, takže ak je zariadenie v záruke, nemali by ste mať problémy s nastavením RMA.

Je však na vás, či si chcete kúpiť túto jednotku a riskovať jej rozbitie alebo poruchu.

Dizajn Logitech G X56

Našťastie, okrem zjavných problémov s kontrolou kvality, sa X56 zdá byť vynikajúcim všestranným zariadením. Niektoré tlačidlá môžu byť pre malé ruky ťažko dosiahnuteľné, ale pri zvyknutí by to malo byť v poriadku. Jednotka je tiež dosť veľká a zaberá oveľa viac miesta na stole ako X52. Používatelia s menšími stolmi to budú musieť mať na pamäti.

Celkovo vzaté, ak ste ochotní podstúpiť riziko, že dostanete chybnú jednotku, tento produkt je vynikajúci. Ak nie ste fanúšikom skutočného vzhľadu Warthog, budúci technologický vzhľad modelu X56 to môže urobiť za vás. S prispôsobiteľnými RGB LED to tento produkt dokáže naozaj súťažte tiež o svoje sny o stavbe.

Záver

Thrustmaster T16000m Fcs recenzia

Voľba, ktorý joystick HOTAS si kúpiť, aby sprevádzal vaše letecké hry, je hlboko osobné rozhodnutie. Rôzni používatelia budú mať na mysli rôzne želania a potreby, ako je rozpočet, funkcie, tlačidlá a prispôsobiteľnosť. Sme si istí, že pridanie (alebo nedostatok) RGB môže byť pre niektorých ľudí dokonca prekážkou alebo tvorcom obchodov!

Celkovo by sme však túto súťaž nazvali ako nerozhodný výsledok Thrustmaster T16000M FCS a Logitech G X52 . Obe jednotky ponúkajú takmer identické funkcie v atraktívnych balíkoch; rozhodovať medzi týmito dvoma bude s najväčšou pravdepodobnosťou len preferencia farby. The Logitech G X52 prichádza v zastaranejšej striebornej farbe, zatiaľ čo Thrustmaster T16000M FCS prichádza v modernejšej oranžovej a čiernej farbe.

Avšak, Thrustmaster T-Flight Hotas X je tesne na druhom mieste kvôli svojej cenovej dostupnosti. Takmer všetky joysticky HOTAS majú tendenciu siahať do stoviek dolárov okrem za túto a už len za ňu si zaslúži čestné uznanie.

V konečnom dôsledku však bude pre niekoho vhodný takmer každý z produktov uvedených v tomto zozname. Či už hľadáte drahú repliku ako Warthog, RGB krásku ako X56, alebo lacnú štartovaciu sadu ako T-Flight, je tu niečo pre vás!

Mohli by sa vám páčiť aj tieto