Anita Sarkeesian sa mýli v Mad Max Fury Road

Anita Sarkeesian sa mýli v Mad Max Fury RoadCesta šialeného Maxa Furyho prinútilo veľa ľudí hovoriť. Je to jedným slovom úžasné, a to nielen za to, že je to úžasný film, ale aj za to, že je neuveriteľne progresívny. George Miller zašiel tak ďaleko, že navrhol Eve Ensler, spisovateľku Vagínske monológy , aby mu pomohol zvládnuť tému sexuálneho otroctva a ďalších chúlostivých tém. Ukazuje mužských a ženských mužov a ženy, ktorí sú silní aj slabí v mnohých rôznych situáciách, od pomalej transformácie kedysi chovateľov na bojaschopných vojakov až po rozpad Nuxu, keď si uvedomí, že nemusí byť určený pre Valhallu.

Každý sa zblázni z tohto filmu, pretože ho na 99% dostane Rotten Tomatoes, o čom sa len málokedy počuje! Všetci, teda okrem skupiny aktivistiek za práva mužov, ktorí tvrdia, že tento film je sprisahaním feministických iluminátov s cieľom vaginizovať predstavu skutočne mužného muža o postapokalyptickej budúcnosti ... A Anita Sarkeesian.

Anita z Feminist Frequency začala twitterovať, aby vysvetlila, prečo si to myslí Cesta šialeného Maxa Furyho nie je feministka. Jej diskusia znie takto:

Anita Sarkeesian sa mýli v Mad Max Fury Road

Nie som ten, kto by sa vyhýbal vyjadrovaniu nepopulárnych názorov. Tak tu to ide. Videl som Fury Road. Chápem, prečo sa to ľuďom páči. Nie je to však feministické. Na povrchu je Mad Max o odolávaní kreslenej verzii misogynie. Tento odpor však má formu oslávenejšieho násilia.

Fury Road sa líši od mnohých akčných filmov v tom, že umožňuje niektorým ženám zúčastniť sa ako rovnocenní partneri filmovej orgie mužského násilia. Feminizmus neznamená len, že sa ženy začnú zúčastňovať typických „chlapských“ vecí. Feminizmus je o predefinovaní nášho systému sociálnych hodnôt. Na oslobodenie od útlaku môže byť niekedy potrebné násilie, ale vždy je to tragické. Fury Road to považuje za úplne zábavné a úžasné.

Ako film Mad Max úplne zbožňuje svoju odvážnu budúcnosť. Kamera hladí násilné činy rovnako, ako hladí telá neviest. „Nie sme veci, je to skvelá línia, ale nefunguje, keď ich sprisahanie a HLAVNE kamera s nimi zaobchádza ako s vecami od začiatku do konca.

Darebáci šialeného Maxa sú karikatúrami misogynie, ktorá nahnevá zjavných misogynistov, ale nespochybňuje rozšírenejšie formy sexizmu. Diváci sa môžu cítiť dobre z nenávisti k kreslenej misogynii bez toho, aby sa pýtali alebo skúmali, ako v našej spoločnosti sexizmus vlastne funguje.

Je mi veľmi smutné, že mainstreamová popkultúra teraz interpretuje feminizmus tak, že ženy môžu rýchlo jazdiť a stoicky zabíjať aj ľudí! Máme hlad po predstaveniach mocných žien, ale musíme si znova predstaviť koncepty moci a prekročiť rámec oslavy násilia.

A teraz prichádza časť, v ktorej prinútim všetkých v známom vesmíre, aby ma nenávideli.

Vidíte, postavil som sa na stranu Anity celým škandálom GamerGate z niekoľkých dôvodov. Po prvé, jej opozíciou boli ľudia, ktorí a) tvrdili, že tajná kabela feministických novinárok sa tajne sprisahala, aby zničila mužský svet videohier, čo je len šialenstvo, a b) ľudia, ktorí sa rozhodli pokúsiť sa zdôrazniť svoje názory prostredníctvom osobné hrozby násilia a kyberterorizmu. Stručne povedané, skoro som vedel, na ktorej strane sú tu tí zlí.

Ale pred GamerGate som bol jedným z Sarkeesianových kritických kritikov. Myslel som si, že jej body sú vo všeobecnosti dobré, ale spôsob, akým ich vyjadrovala, mi niekedy chýbal. Jej príklady mohli byť niekedy lepšie preskúmané a tie, ktoré použila, sa niekedy cítili byť naťahovaním, keď bolo k dispozícii toľko dobre použiteľných dobrých a zrejmých ďalších príkladov, ktoré bolo možné použiť. Ale to boli len hlúposti o osobe, ktorá inak mala dobrú pointu.

Stručne povedané, nie vždy súhlasím s Anitou Sarkeesianovou, je to len to, že spomenúť to v ťažkých časoch GamerGate bolo jednosmerným lístkom na to, aby to niekto použil ako ospravedlnenie proti svojej bombovej hrozbe.

Ale zistil som, že potom, čo som ju počul, ako sa vydala na Mad Max Fury Road, potrebujem s ňou ešte raz úctivo nesúhlasiť. Odo mňa, aby som žene vysvetľoval, čo je a nie je feministka, ale v tejto situácii vysvetľovanie nerobím ja, ale Eva Enslerová. Vagínske monológy .

Anita Sarkeesian sa mýli v Mad Max Fury Road

Vidíte, feminizmus je o rovnakých právach, príležitostiach a reprezentácii a osobne si nemyslím, že existuje niečo feministickejšie, než, úprimne povedané, odkladať feministke o tom, čo je feministické! Presne to urobil George Miller. Ensler mal podiel na takmer každom aspekte filmu, od dialógu postáv až po réžiu kamery. Dal každú príležitosť, aby sa vyjadril feministický uhol pohľadu.

Chápem, že Sarkeesian si myslí, že napriek tomu film nie je feministický, ale nie som si istý, či súhlasím s jej dôvodmi. Opäť si myslím, že má zmysel v tom, že my ako spoločnosť musíme prehodnotiť svoje základné hodnoty. Myslím si však, že skutočnosť, že to musíme urobiť, neznamená, že je tento film nefeministický.