Čo hľadať v hernej myši

Kupujete novú hernú myš? Tu sú všetky veci, ktoré musíte mať na pamäti, ak chcete nájsť ten správny pre vaše potreby.

Autor:Samuel Stewart 10. januára 2022 Čo hľadať v hernej myši

Rovnako ako u každého komponentu alebo periférneho zariadenia môže byť výber správnej myši problém.

Koniec koncov, existuje len toľko rôznych myší, z ktorých si môžete vybrať a žiadna myš nie je úplne najlepšia na každom fronte – na čo by ste teda nemali myslieť a ako si vybrať tú najlepšiu pre vaše potreby?

Dnes odpovieme na túto otázku a prejdeme si všetky veci, ktoré by ste mali zvážiť pri hľadaní novej hernej myši!

ObsahŠou

Senzor – optický verzus laser

Čo hľadať v hernej myši

Jednou z prvých vecí, ktoré si na myši všimnete, je typ snímača, ktorý využíva. Dnes sa dočítate o dvoch typoch senzorov: optickom a laserovom. Aké sú teda ich výhody a nevýhody?

Optické snímače sú oveľa bežnejšie a vo väčšine prípadov by boli lepšou voľbou. Pravda, laserové senzory bývali lepšie, pretože boli citlivejšie, ale to bolo pred rokmi. Postupne technológia dokázala to, čo technológia – pokročila a čoskoro ju dostihli aj optické senzory.

Stále však existuje jedna výhoda, ktorú laserové myši držia oproti optickým myšiam, a to, že ich možno použiť na akomkoľvek povrchu, dokonca aj na priehľadnom, ako je sklo. Na druhej strane však môže dôjsť k určitému chveniu počas pomalých pohybov myši, pretože laserové myši analyzujú povrch hlbšie ako optické myši. Svojím spôsobom sú v skutočnosti presnejšie, než by mali byť.

Na konci dňa, v roku 2020, medzi optickými a laserovými myšami neexistuje žiadna významná priepasť, čo sa týka presnosti ani ceny. Iste, laserové myši sú stále technicky presnejšie, ale nie je to taký rozdiel, ktorý si všimnete pri hraní hier. Rovnako aj laserové myši majú tendenciu byť drahšie, aj keď len trochu teraz.

Citlivosť - DPI

Čo robí dobrú hernú myš

Jedna konkrétna položka v hárku so špecifikáciami, ktorou sa mnohí výrobcovia radi chvália, je DPI alebo body na palec a popisuje citlivosť myši. Takže, koľko je dosť? Jedna bodka sa rovná jednému pixelu na displeji, takže má skutočne zmysel mať myš s rozlíšením 16 000 DPI aj na obrazovke s rozlíšením 4K?

No, pokiaľ ide o bežné používanie pracovnej plochy, nie, nie je. Pri hraní hier sa však dodatočné DPI skutočne môže hodiť.

Hlavnou výhodou myši s vysokým DPI je totiž možnosť nastavovať citlivosť za behu. To môže byť veľmi užitočné, najmä v strieľačkách, kde je dôležitá presnosť. V predvolenom nastavení môžete používať vysoké nastavenie DPI, ale prepnite na nastavenie nízkej citlivosti, keď potrebujete byť presnejší, napríklad pri použití ostreľovacej pušky.

Nemyslite si však, že vysoké DPI nevyhnutne svedčí o kvalite. Pravdepodobne uvidíte veľa lacných myší, ktoré sú predávané ako myši s nezvyčajne vysokým DPI, a ak sa to zdá byť príliš dobré, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je. Vysoké DPI len znamená, že snímač je citlivý, nie že je presný alebo spoľahlivý.

Pokiaľ ide o minimálne DPI, na ktoré by ste sa mali zamerať v myši, máme pocit, že by malo približne zodpovedať horizontálnemu rozlíšeniu vášho displeja. Napríklad by to bolo asi 2000 za Full HD displej, 2500 za QHD a 4000 za 4K. Ako pravdepodobne viete, herné myši s týmto druhom DPI nie sú nezvyčajné, takže sa nemusíte obávať, že v tomto oddelení zaostávate.

V konečnom dôsledku sú nastavenia DPI do značnej miery o osobných preferenciách a nie o výbere správneho hardvéru, pretože väčšina herných myší má viac než dostatočné DPI pre moderné displeje. To znamená, že pokiaľ sa budete držať spoľahlivých modelov od spoľahlivých výrobcov, nebudete sa mať čoho obávať.

Pripojenie – káblové verzus bezdrôtové

Čo hľadať pri kúpe hernej myši

Pokračujeme, dostávame sa k ďalšej dôležitej otázke: káblové alebo bezdrôtové?

Prirodzene, obe majú svoje klady a zápory.

Káblové myši sú rozhodne populárnejšie najmä medzi hráčmi. Sú o niečo lacnejšie, poskytujú stabilnejšie pripojenie a nikdy sa nemusíte starať o ich nabíjanie. Primárnou nevýhodou káblových myší je – uhádli ste – vedenie káblov.

Na druhej strane bezdrôtové myši ponúkajú niektoré vlastné výhody. Prvou a najzrejmejšou výhodou bezdrôtovej myši je absencia otravných káblov. To znamená čistejší povrch stola, ale aj myš, s ktorou sa môžete voľne pohybovať a dokonca ju používať aj preč od stola počítača.

To však niečo stojí – doslova. Po prvé, bezdrôtové myši majú tendenciu byť drahšie, aj keď cenový rozdiel nie je teraz taký významný, ako býval. Okrem toho, ako je uvedené vyššie, bezdrôtové pripojenie nie je také stabilné a bez oneskorenia ako káblové a sú tu aj batérie, ktoré je potrebné dobiť alebo vymeniť.

drôtová vs bezdrôtová herná myš

To znamená, čo je lepšie na hry?

V tomto smere sa prikláňame ku káblovému. Káblové myši sú cenovo dostupnejšie (i keď len o málo), ponúkajú lepšiu hodnotu za vaše peniaze a vždy je tu skutočnosť, že kábel je spoľahlivejší ako bezdrôtový dongle.

Neodporúčali by sme míňať peniaze navyše za bezdrôtovú myš, pokiaľ skutočne neplánujete využívať výhody prenosnosti, ktorú ponúka, t. j. ak ju máte v úmysle používať mimo svojho pracovného stola alebo používať myš na viacerých zariadeniach.

Samozrejme, stále si môžete zaobstarať bezdrôtovú myš len kvôli tomu, aby bola bez káblov, ale majte na pamäti, že relatívne lacná myš bungee môže vám tiež výrazne uľahčiť život, ak vás už nebaví kábel myši, ktorý sa neustále zachytáva o okraj stola.

Programovateľné tlačidlá (MOBA/MMO myši)

Čo robí hernú myš dobrou

Väčšina myší má jednoduché rozloženie: ľavé a pravé kliknutie, klikacie koliesko, tlačidlo DPI a dve ďalšie tlačidlá na boku. Niektoré myši však idú touto cestou ďalej.

Vynikajúce Razer Naga Trinity , videná na obrázku vyššie, je to, čo ľudia zvyčajne označujú ako MOBA alebo MMO myš. Tieto myši sú rozpoznateľné podľa dodatočných programovateľných tlačidiel a zvyčajne sú o niečo objemnejšie a ťažšie ako bežné herné myši.

Dôležitá otázka znie: potrebujete ho?

Najlepšia herná myš

No, ako je možné usúdiť z názvu, tieto myši sú najvhodnejšie pre hráčov, ktorí hrajú hlavne MOBA a MMO hry. Všetky prídavné tlačidlá môžu sprístupniť rôzne funkcie alebo série funkcií (makrá) na dosah ruky, čo vám umožní vykonávať zložité príkazy rýchlo a jednoducho.

Okrem toho môžu byť tiež veľmi užitočné pri práci, pretože početné klávesové skratky a klávesové skratky môžu byť spojené s jedným z dodatočných programovateľných tlačidiel. Netreba dodávať, že tieto myši môžu zefektívniť nielen MOBA a MMO!

Samozrejme, zjavnou nevýhodou týchto myší je extra objem a prípadne aj cena. Veľké a ťažké myši nie sú také skvelé pre rýchle hry ani pre ľudí s malými rukami, ale o tom nižšie.

Pointa pre MOBA/MMO myši je – ak môžete využiť všetky extra programovateľné tlačidlá, potom určite stoja za zváženie.

Veľkosť a hmotnosť

Herná myš

A nakoniec sa dostávame k ďalšiemu dôležitému, no nie tak ľahko zhodnotiteľnému aspektu myši – jej veľkosti a hmotnosti. Ako sa dalo čakať, ide väčšinou o subjektívnu záležitosť.

Vo všeobecnosti sú menšie a ľahšie myši vhodné na rýchle hry. Väčšie myši môžu byť celkovo ergonomickejšie, ale menej pohodlné na dlhšie používanie, najmä ak sú na ťažkej strane a ak sa myšou veľa pohybuje.

Ale ako už bolo spomenuté vyššie, toto všetko je veľmi subjektívne. Ľudia s veľkými rukami môžu považovať malé myši za veľmi nepríjemné, zatiaľ čo tí s malými rukami by sa pravdepodobne cítili rovnako ako pri objemných MMO/MOBA myšiach. Hmotnosť môže byť tiež veľmi subjektívna vec, a preto sa veľa myší dodáva s odnímateľnými závažiami, ktoré používateľovi umožňujú prispôsobiť hmotnosť myši.

V každom prípade k tejto téme nie je čo povedať, takže pokiaľ ide o veľkosť a hmotnosť myši, mali by ste sa držať toho, čo sa vám najlepšie osvedčilo.

Záver

Herné myši

A to by boli všetky dôležité informácie, ktoré musíte mať pri kúpe hernej myši na pamäti! Ak máte pocit, že sme urobili nejaké chyby alebo preskočili čokoľvek dôležité, dajte nám vedieť a uvidíme, ako príručku aktualizovať.

Ak si práve teraz kupujete novú myš, odporúčame vám ju vyskúšať náš výber tých najlepších herných myší roku 2022 - možno nájdete niečo, čo sa vám páči!

Mohli by sa vám páčiť aj tieto