Ako veľmi ovplyvňuje RAM hranie?

Má teda RAM skutočne vplyv na váš herný výkon alebo je to len mýtus? Tu je najjednoduchšia odpoveď na túto bežnú otázku!

Autor:Samuel Stewart 10. januára 2022 Ako veľmi RAM ovplyvňuje hranie

RAM je jedným z najjednoduchších komponentov na výmenu alebo upgrade a často nie je ani veľmi drahý.

Samozrejme, je to jeden z kľúčových komponentov PC, bez ktorého by nemohol fungovať. Ale ako dôležité je to pre hranie hier?

Poďme zistiť!

ObsahŠou

Dokonalé množstvo pamäte RAM

Ovplyvňuje Ram Fps

Vplyv pamäte RAM na hranie hier je zvláštne zviera a je to extrémny a neuspokojivý nedostatok. Ak má systém nízku RAM – povedzme 4 GB – RAM bude mať významný vplyv na výkon hry. Hra bude mať menej pamäte na načítanie súborov údajov (herný engine, textúry, úrovne, osvetlenie atď.), čo bude mať za následok rušnejší herný zážitok s niektorými znepokojujúcimi poklesmi snímkovej frekvencie.

Jednoduchým riešením je pridať viac pamäte RAM. Existuje však iba toľko pamäte RAM, ktorú môžete pridať, kým nedosiahne určitú hranicu, po ktorej prekročení zostane všetka dodatočná pamäť RAM nevyužitá. Dva faktory určujú, aká vysoká je táto hranica a ako môže kolísať.

Prvým je, koľko pamäte RAM je naprogramovaná na použitie v konkrétnej hre. Ak hra niekedy využíva maximálne 4 GB RAM, potom 8 GB RAM znamená, že ďalšie 4 GB zostanú nevyužité.

Nie sú to však len hry, ktoré využívajú RAM, a tu prichádza na rad druhý faktor: aplikácie, ktoré budú bežať na pozadí, keď hráte. Hovoríme o streamovacom softvéri, webových prehliadačoch, nahrávacom softvéri a programoch, ktoré môžu bežať na pozadí (napríklad Steam, antivírusy atď.). To samozrejme zahŕňa aj RAM používanú samotným operačným systémom, takže s ňou treba vždy počítať.

Ako Ram ovplyvňuje hranie

Ak teda nechcete pri každom spustení hry zavrieť všetky ostatné aplikácie, oplatilo by sa mať nejakú extra RAM nad rámec úplného minima. Tento bod je obzvlášť dôležitý pre streamerov, ktorí potrebujú spúšťať viacero programov na pozadí po dlhú dobu. Môže to však zahŕňať aj grafických dizajnérov alebo editorov videa, ktorí nechcú vypínať svoj profesionálny softvér náročný na RAM zakaždým, keď si chcú dať prestávku pri hraní hier.

V dnešnom hernom prostredí je 8 GB až 16 GB zvyčajne viac než dosť na pohodlné spustenie väčšiny hier. Je však rok 2020, hry sú čoraz náročnejšie a vývojári využívajú stále viac pamäte RAM.

Minimálne odporúčané množstvo pamäte RAM nájdené v herných počítačoch bude časom rásť, aj keď v súčasnosti sa väčšina z nich zhoduje na tom, že 16 GB je tou najlepšou voľbou: RAM vám pri hraní nedôjde a je to odolné voči budúcnosti.

Zatiaľ čo 8 GB je stále dosť a je to životaschopná alternatíva pre zostavovanie rozpočtu, s niektorými náročnejšími hrami sa môžete stretnúť s problémami – nehovoriac o tom, že sa môže rýchlo zaplniť na základe softvéru, ktorý používate.

Aký veľký rozdiel znamená viac pamäte RAM pre hranie hier?

Rýchlosť berana na hranie

Opäť platí, že upgrade zo 4 GB na 16 GB a spustenie hry, ktorá využíva maximálne 8 GB RAM, bude mať menší, no citeľný vplyv. Môže to bežať plynulejšie, môžete získať niekoľko FPS navyše a časy načítania by sa tiež mierne zlepšili.

Naopak, ak máte 8 GB RAM a inovujete na 16 GB, zatiaľ čo hra používa iba 8 GB, rozdiel bude voľným okom nepostrehnuteľný.

Uprednostňovanie výkonnejšieho CPU alebo GPU na základe toho, aké hry zvyčajne hráte a aký softvér používate, by teda mohlo byť pri hraní hier výhodnejšou investíciou.

A čo rýchlosť hodín RAM?

Odpoveď je veľmi podobná: zlepšenie závisí od softvéru, ktorý používate, kapacity pamäte RAM a rýchlosti predchádzajúceho nastavenia pamäte RAM. Vyššia rýchlosť hodín znamená, že každú sekundu sa vykoná viac operácií, takže RAM bude spracovávať dáta rýchlejšie.

Vo väčšine prípadov, pokiaľ ide o hranie, však bude rozdiel vo výkone nepostrehnuteľný alebo sotva viditeľný.

Samozrejme, treba brať do úvahy aj CPU a základné dosky. Nie všetky základné dosky podporujú vysoké rýchlosti pamäte RAM alebo pretaktovanie pamäte RAM, pričom vždy existuje problém s prekážkou, pokiaľ ide o CPU.

Ak CPU nedokáže držať krok s RAM, potom by ste mali čo do činenia s prekážkou a RAM nebude využitá na plnú kapacitu.

Ako obvykle, pokiaľ ide o hranie, vždy má najväčší vplyv GPU.

GPU a VRAM sú najdôležitejšie faktory pre hranie hier

Má Ram vplyv na hranie

GPU majú vstavanú pamäť RAM nazývanú VRAM, skratka pre video RAM. VRAM je rýchla forma flash pamäte, ktorá ukladá všetky druhy grafických dát a umožňuje GPU k nim pristupovať takmer okamžite.

Na rozdiel od bežnej systémovej pamäte RAM je VRAM intenzívne využívaná hrami, takže aj malé zvýšenie kapacity VRAM môže viesť k výraznému zvýšeniu výkonu.

To je dôležité najmä pri displejoch s vysokým rozlíšením, ako sú QHD a UHD. Dnes je 6 alebo 8 GB vo všeobecnosti ideálnym množstvom pamäte VRAM v GPU. Stále by ste si mohli vystačiť so 4 GB, ak máte obmedzený rozpočet a hráte v rozlíšení 1080p, aj keď by to nebolo veľmi perspektívne riešenie. Na rozdiel od toho, čokoľvek nad 8 GB možno považovať za trochu prehnané, pokiaľ nepoužívate aj displej s vysokým rozlíšením a/alebo nemáte v úmysle použiť GPU v pracovnej stanici.

Vo všeobecnosti, ak chcete lepší výkon v hre, zamerať sa na GPU . Inovácia zo 4 GB grafickej karty poslednej generácie na súčasnú 8 GB generáciu určite povedie k výraznému zvýšeniu výkonu len vďaka dodatočnej VRAM samotnej – nehovoriac o tom, o koľko rýchlejšia a optimalizovanejšia by bola aktualizovaná architektúra GPU.

Spodný riadok

Ram zvyšuje Fps

Jednoduchá odpoveď je, že RAM má minimálny vplyv na hranie po určitej hranici. Pokiaľ budete mať na pamäti požiadavky na RAM vašich obľúbených hier, neskončíte s nadmernými výdavkami na RAM.

Ako sme však uviedli v článku, 16 GB má tendenciu byť optimálnym množstvom pamäte RAM v hernom počítači v roku 2022.

8 GB RAM je však v poriadku, ak si nemôžete dovoliť viac alebo by ste radšej investovali peniaze navyše do lepšieho GPU, čo je niečo, čo by ste mali uprednostniť pri hraní hier.

Mohli by sa vám páčiť aj tieto