Čo je zapálenie OLED?

Zaujíma vás, čo je vypálenie OLED a či je v súčasnosti stále problémom pre OLED displeje? Táto príručka vám pomôže.

Autor:Samuel Stewart 10. januára 2022 Čo je vypálenie OLED

odpoveď:

Keď niektoré z pixelov na OLED displeji stmievajú rýchlejšie ako iné v dôsledku rozsiahlejšieho využívania, výsledkom je to, čo sa bežne označuje ako vypálenie.

Obrazovky OLED sú tu už nejaký čas, no v hernom svete si len začali získavať menšie postavenie. Existuje pomerne veľa OLED televízorov a niektorí výrobcovia už vyrábajú OLED monitory. Napriek tomu, ak vás smiešne vysoké ceny neodradia od získania jedného, ​​môže to byť ďalší problém.

Pravdepodobne ste počuli o vypálení OLED a o tom, ako je to veľký problém s obrazovkami OLED. Čo však tento pojem znamená a ako by sa s ním mali vyrovnať majitelia OLED? Čítajte ďalej a dozviete sa!

ObsahŠou

Čo je OLED a ako to funguje?

Čo je to Oled a ako to funguje

Predtým, ako budeme môcť vysvetliť, čo je vypálenie, musíme rýchlo vyriešiť základy, tj čo presne je OLED a ako funguje.

Organické diódy vyžarujúce svetlo je skratka OLED a je to zobrazovacia technológia, ktorá sa veľmi líši od LCD, t. j. zobrazovacej technológie, ktorú používa väčšina moderných televízorov a monitorov.

Najdôležitejšou vlastnosťou OLED je, že na rozdiel od LCD nevyužíva aktívne podsvietenie a každý pixel funguje ako jeho svetelný zdroj. To znamená, že OLED displej môže byť energeticky efektívnejší ako LCD displej a môže tiež poskytnúť oveľa lepší kontrast ako LCD displej.

Okrem toho OLED displeje zvyčajne dokážu prekonať tie LCD v podstate na každom fronte, bez ohľadu na to, čo typ panelu hovoríme o tom – môžu dosiahnuť lepšiu presnosť farieb, vyššiu obnovovaciu frekvenciu a rýchlejšie časy odozvy.

Ako však bolo spomenuté v úvode, dve hlavné nevýhody OLED sú smiešne ceny a vypaľovanie, čo je teda vypaľovanie OLED a ako sa to deje?

Čo je zapálenie OLED?

Čo je Oled Burn In

Ako je uvedené vyššie, každý pixel funguje ako svoj nezávislý zdroj svetla na displeji OLED, ale žiadny hardvér netrvá večne a pixely panela OLED postupne strácajú svoj maximálny jas.

Teraz k vypáleniu dochádza, keď sa časť obrazovky (t. j. určitý počet pixelov) opotrebuje a stmavne rýchlejšie ako ostatné pixely.

Zvyčajne sa to stane, ak sa na obrazovke dlhší čas zobrazujú statické obrázky, napríklad logá televíznych kanálov alebo panel úloh systému Windows. Ak je príslušný statický obrázok obzvlášť jasný, znamená to, že nešťastné pixely v tejto oblasti obrazovky starnú rýchlejšie ako tie okolo nich.

Netreba dodávať, že vyhorenie je trvalé, a keď sa to stane, nedá sa to opraviť. Zvyčajne sa na to nevzťahujú ani záruky, pretože sa očakáva, že pixely časom stratia jas, podobne ako napríklad lítium-iónové batérie časom stratia svoju kapacitu.

To znamená, že ak vlastníte OLED displej akéhokoľvek druhu, či už je to telefón, televízor alebo monitor, budete chcieť minimalizovať riziko vyhorenia.

Ako zabrániť vyhoreniu OLED

Ako zabrániť vyhoreniu Oled

S ohľadom na vyššie uvedené by malo byť zrejmé, že najlepší spôsob, ako zabrániť vyhoreniu pri OLED displejoch, je zabezpečiť, aby sa jasné statické obrázky nezobrazovali po dlhú dobu. Keď hovoríme o dlhých časových úsekoch, máme na mysli hodiny až niekoľko hodín.

Zjednodušene povedané: šetriče obrazovky a tmavý režim sú vašimi najlepšími priateľmi, ak sa chcete uistiť, že váš OLED displej vydrží. Pomôcť môže aj zníženie jasu, najmä ak displej používate celé hodiny. A keď sa nepoužíva, je najlepšie vypnúť displej.

To by sme tiež radi poznamenali vypálenie a zachovanie obrazu sú nie to isté. Niekedy, ak sa na displeji po určitú dobu zobrazuje statický obraz, môže to viesť k tomu, že sa duch obrazu bude stále zobrazovať aj po tom, čo sa samotný obraz už nezobrazuje. Ide o jednoduchú retenciu obrazu, ktorá po čase zmizne sama od seba a nie je trvalá ako vypálenie.

Nakoniec, na druhej strane, výrobcovia OLED televízorov zahŕňajú rôzne funkcie, ktoré môžu pomôcť zabrániť zbytočnému opotrebovaniu pixelov. Displej môže napríklad zistiť, ktoré pixely zobrazujú statický obraz, a potom ich pravidelne obnovovať alebo do určitej miery automaticky znižovať ich jas, čím pomáha predchádzať vypáleniu.

Záver

Oled Burn In

A tu to máte, jednoduchú odpoveď na to, čo je vypálenie OLED a ako mu zabrániť.

Pravdupovediac, v telefónoch s OLED displejom sa naozaj nemusíte obávať vyhorenia, pretože budete pravdepodobne robiť pravidelné prestávky v používaní, aby sa pixely ochladili. Okrem toho zvyčajne trvá roky, kým sa prejavia prvé známky vyhorenia, a pravdepodobne dostanete nový telefón dlho predtým, než sa prejaví výrazné vyhorenie.

Ak však investujete do drahého televízora OLED alebo monitora OLED, určite sa oň budete chcieť postarať a zabezpečiť, aby nedošlo k nevzhľadnému vypáleniu.

Na záver vám neodporúčame získať OLED monitor, pretože sú neúmerne drahé a v súčasnosti oslovujú iba profesionálov, ktorí potrebujú najlepšiu presnosť farieb, akú môžu získať. Ak ste hráčom hier, existuje široká škála cenovo dostupnejších riešení, ktoré by boli viac než dostatočné pre vaše potreby bez toho, aby vám vypálili dieru do peňaženky (žiadna hračka).

Ak práve teraz nakupujete nový monitor, určite si pozrite náš výber toho istého najlepšie herné monitory roku 2022.

Mohli by sa vám páčiť aj tieto